• Klasztor
  • Klasztor Paulinów w Brdowie
  • Panorama Klasztoru
  • Klasztor Paulinów w Brdowie

AKTUALNOŚCI

Uroczystość MB Siewnej Dożynki Parafialne 2016

Ocena użytkowników:  / 0

Dożynki to Święto Plonów naszej polskiej ziemi. W niedzielę 11 września w Kościele Parafialnym w Brdowie, o godz. 12.00 podczas Mszy Świętej, mieszkańcy Świętosławic i Gaju Stolarskiego przynieśli przed ołtarz tegoroczne plony ziemi, aby dziękować Bogu za urodzaj. Uroczysta liturgia dożynkowa była okazją do modlitwy w intencji rolników. Oprócz dziękczynienia za tegoroczne plony prosiliśmy o Boże błogosławieństwo w tej niełatwej pracy na kolejny rok… 

Serdeczne podziękowania dla mieszkańców Świętosławic i Gaju oraz druhów naszej jednostki O.S.P. za aktywne włączenie się w organizację tegorocznego Święta Plonów. Dziękujemy także wszystkim obecnym na uroczystości za kultywowanie tradycji.

 



Zapraszamy do galerii LINK

III Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ocena użytkowników:  / 0

21 maja 2016 roku odbył się III Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Regionu Konińskiego, którego trasa wyglądała następująco: Wólka Czepowa - Kłodawa - Przedecz - Brdów - Babiak - Lubstów - Licheń Stary. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Katyń w Koninie, Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie i Stalowi Cykliści - Grupa Rowerowa działająca przy oddziale PTTK w Koninie. Jadąc przez naszą gminę cykliści zatrzymali się w brdowskim kościele, w którym dzięki uprzejmości OO. Waldemara Pastusiaka i przy wsparciu babiackiego samorządu mogli odpocząć i posilić się żurkiem paulińskim. Krótką część artystyczną przygotowali pod okiem Pana Romualda Czernickiego i Pani Katarzyny Jendrzejewskiej gimnazjaliści z Brdowa. Następnym punktem na trasie był pomnik w Babiaku, gdzie złożono kwiaty, a modlitwę za poległych żołnierzy katyńskich odmówił tutejszy proboszcz ks. Paweł Okoński. Od granicy z gminą Przedecz do granicy z gminą Sompolno cyklistom towarzyszyli na rowerach przedstawiciele babiackiego samorządu.

 



Zapraszamy do galerii LINK

Forum w Brdowie po raz trzeci

Ocena użytkowników:  / 0

W sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie (parafia św. Wojciecha BM, dekanat kolski) odbyło się III Forum Młodych Diecezji Włocławskiej. Wspólnie uwielbiając Boga, uczestnicy przygotowywali się do lipcowego spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Forum rozpoczęło się w kościele brdowskim o godz. 10.00. Ks. Przemysław Pilarski – diecezjalny duszpasterz młodzieży – przywitał liderów i delegatów reprezentujących parafie naszej diecezji, dekanalnych duszpasterzy młodzieży, siostry zakonne i pozostałe osoby. Następnie świadectwo swej drogi do Boga złożył Michał Chorosiński: ambasador ŚDM Kraków 2016, gość specjalny forum, aktor znany szerokiej publiczności głównie z seriali „M jak miłość”, „Klan”, „Samo życie”, „Czas honoru”, „Na dobre i na złe”. Była to droga niełatwa, naznaczona niejedną walką ze słabościami, grzechem. Najpierw był bunt i niechęć; tuż przed maturą zapłonęło maleńkie światełko wiary, które rozbłysło w latach studiów. Michał Chorosiński powiedział: „Pan Bóg zawsze stawia na naszej drodze ludzi, którzy pomogą”. Mówiąc o życiu w rodzinie przekonywał, jak ważne jest, by małżonkowie dbali o siebie nawzajem oraz stwierdził: „Skąd wzięły się kryzysy w naszym małżeństwie? Otóż stąd, że przez trzy lata chodzenia w narzeczeństwie nie potrafiliśmy wytrwać w czystości. To była moja wina, nie byłem dość silny, żeby przekonać tę drugą osobę, że warto”. Wspomnę, że Michał Chorosiński jest synem Andrzeja Chorosińskigo; wybitnego organisty, profesora zwyczajnego, b. rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

O godzinie 11.00 rozpoczął się koncert ewangelizacyjny w wykonaniu zespołu Odnowy w Duchu Świętym „Bartymeusz” z Koła. Dynamiczna muzyka wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Młodzi wraz z zespołem śpiewali i tańczyli, uwielbiając Boga w Trójcy Świętej jedynego. W tym samym czasie w Auli św. siostry Faustyny odbywało się spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży z ks. prałatem Arturem Niemirą, diecezjalnym koordynatorem ŚDM Kraków 2016.

Po emocjonującym, radosnym, ale i podniosłym koncercie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa. W słowie powitalnym proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Brdowie o. Waldemar Pastusiak ZP wyraził radość, że ksiądz biskup przewodniczy Forum Młodych Diecezji Włocławskiej w Brdowie. Uczestniczącą w forum młodzież określił mianem kwiatem diecezji włocławskiej będącej „solą” wśród młodych naszej diecezji.

Czcigodny ksiądz biskup podziękował za miłe słowa. Nie krył zadowolenia z obecności wśród młodych diecezjan i ich duszpasterzy. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. prałat Artur Niemira. Na wstępie powiedział on: „Dzisiejsze spotkanie to jakby ostatnia odprawa przed Światowymi Dniami Młodzieży, przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem, z młodymi z całego świata”. Dalej tłumaczył: „Kiedy gromadzimy się w Brdowie, na trzecim forum młodych, sam Pan Jezus zaszczyca nas, nazywając swoim przyjaciółmi. […] Będziemy Jego przyjaciółmi, jeżeli przyjmiemy to, co On nam przekazuje”.

Modlitwę powszechną poprowadziła młodzież z parafii św. Urszuli PM w Kowalu (dekanat kowalski). W procesji z darami uczestniczyli delegaci parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej (sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, dekanat sieradzki). Po Komunii św. liderzy z Diecezjalnego Centrum ŚDM podziękowali ks. bp. Wiesławowi Meringowi za przewodniczenie Eucharystii w Brdowie. W wystąpieniu na zakończenie forum pasterz diecezji powiedział: „Dziękuję wam za udział w Eucharystii. Spotykamy się nie po raz pierwszy.[…] Należy się cieszyć, że diecezja była od trzech lat systematycznie przygotowywana na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wykonano gigantyczną pracę. Stworzenie elity przejętej wielką ideą wymagało ogromnej pracy”. Za prof. Janem Nalaskowskim, bratem byłego generała Zakonu Paulinów, ks. bp Mering postawił młodzieży uniwersalne pytania: Kto mnie ukształtował? Komu jestem wierny? Kto jest ze mnie dumny? „Pytam was tu, w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Zostawiam wam te pytania jako dar mający pobudzić wasze serca i umysły. Zacznijcie szukać odpowiedzi!” - zaapelował.

Po przyjęciu błogosławieństwa pasterskiego zgromadzeni odśpiewali hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016:

Wznoszę swe oczy ku górom,

skąd przyjdzie mi pomoc,

pomoc od Pana,

wszak Bogiem On miłosiernym jest.

Po przeżyciach natury religijnej, duchowej, młodych nie trzeba było długo prosić na poczęstunek. Wszystkim smakował wiejski żurek przygotowany w klasztornej, paulińskiej kuchni. Później przyszedł czas pożegnania. Dominowały słowa: „Do zobaczenia w Krakowie! Trzymajcie się, do zobaczenia w Krakowie! No to zobaczymy się w Krakowie!”.

Trzy edycje Forum Młodych Diecezji Włocławskiej, które odbyły się w Brdowie, stanowiły część programu działań podjętych przez Kościół w celu odpowiedniego przygotowania naszej młodzieży do lipcowego spotkania z papieżem i rówieśnikami z całego świata w Krakowie. Wierzymy, że w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej młodzi diecezjanie spotkali Boga na modlitwie, adoracji, w radosnym uwielbieniu i spotkaniu z drugim człowiekiem.

Dariusz Racinowski, Faustyna Racinowska

 

 

 Zapraszamy do galerii LINK

Poświęcenie kamienia upamiętniającego 1050 rocznicę chrztu Polski

Ocena użytkowników:  / 0

* Wszechmogący wieczny Boże, Ty pozwalasz nam przeżywać radosne obchody jubileuszu Chrztu Polski. Chwalimy Cię i uwielbiamy za łaskę wiary, za Twoje wejście w dzieje naszej Ojczyzny, za Twoją łaskę, która nam nieustannie towarzyszy szczególnie w trudnych chwilach. Prosimy Cię pobłogosław ten krzyż, na którym Twój Syn przez śmierć pojednał nas * *z Tobą, aby stał się źródłem zbawienia ludzi.* *Boże nasz Ojcze, wszystko cokolwiek stworzyłeś jest dobre i nie ma niczego, co byłoby złe samo z siebie. Pobłogosław ten kamień, który będzie nam przypominać o wielkim wydarzeniu Chrztu Polski. Niech ten kamień pozwoli wszystkim pamiętać o prawdziwej tożsamości i historii Polski, aby na tym fundamencie budować przyszłość naszej Ojczyzny oraz odważnie głosić współczesnemu światu Dobrą Nowinę.*

 

 

 Zapraszamy do galerii LINK

1050 rocznica Chrztu Polski

Ocena użytkowników:  / 0

W uroczystość odpustową ku czci św. Wojciecha 24.04.2016 Patrona Parafii w Brdowie obchodziliśmy przy współudziale Stowarzyszenie babiak21 we współpracy z Zakonem Św. Pawła I Pustelnika - Klasztor Brdów i Urzędem Gminy w Babiaku w ramach projektu "Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski - Brdowskie spotkanie u źródła". Sumie odpustowej przewodniczył ks. Paweł Okoński – proboszcz parafii w Babiaku. Uroczystość uświetnili zacni goście na czele z panem posłem Leszkiem Galembą na czele. Nie zabrakło przedstawicieli władz powiatowych na czele z Panem Wieńczysławem Oblizajkiem – Starostą Kolskim na czele. Gospodarzem uroczystości gminnych był Pan Wojciech Chojnowski – Wójt Gminy Babiak – inicjator upamiętnienia w rynku brdowskim 1050 rocznicy chrztu Polski. Swoją obecnością zaszczycili nas także Druhny i Druhowie z OSP Babiak, Brdów, Dębno Królewskie i Świętosławice wraz z pocztami sztandarowymi. Uroczystość rozpoczął wykład Pana Marcina Polewskiego o historii Narodu zakorzenionego w chrześcijańskiej kulturze z uwzględnieniem naszej Małej Ojczyzny – ziemi brdowskiej.

Liturgię uświetnił chór z Babiaka oraz schola z Brdowa.

W homilii ks. Paweł Okoński przypomniał heroiczną postawę św. Wojciecha w szerzeniu Ewangelii i jego gotowości do oddania życia za Chrystusa. Przypomniał, że bez krzyża nasze życie jest nie możliwe, a jego codzienne dźwiganie jest jak niesienie tratwy, którą w czasie nawałnicy możemy zawsze wykorzystać. Zatem porzucenie krzyża jest porzuceniem tratwy, która daje ocalenie.

Po skończonej Eucharystii udaliśmy się na rynek w Brdowie, gdzie został odsłonięty kamień wraz z tablicą i krzyżem upamiętniający 1050 rocznicę chrztu Polski. Zwieńczeniem kamienia jest krzyż papieski Jana Pawła II, byśmy przechadzając się każdego dnia po naszym rynku nie zapomnieli o naszych korzeniach, naszej wierze, o Chrystusie który jak ten krzyż jest zakorzeniony w nasze serca. To trochę taki nasz mały „brdowski Giewont” wzywający nas do refleksji o nas samych, o tym kim byliśmy, kim jesteśmy i kim będziemy.
(oWp) Foto Jacek Kwiatkowski

 

 Zapraszamy do galerii LINK

Pawełki 2016

Ocena użytkowników:  / 0

Drodzy Siostry i Bracia.
Zgromadziliśmy się, aby uczcić Boga w Trójcy Jedynego, który objawia nam tajemnicę swojej świętości w życiu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Przykład jego heroicznej świętości pociąga nas wszystkich przez Chrystusa do Ojca, a jego zasługi i wstawiennictwo wyjednują nam dobrodziejstwa Boże. Niech zatem hymn śpiewany ku czci św. Pawła, zachęci nas do ofiarnej służby Bogu.

 Zapraszamy do galerii LINK